Ankara Otomatik Bariyer Sistemleri

Ankara Otomatik bariyer sistemleri üzerine kapsamlı bir araştırma yapıp, detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Bariyer Terimi ve Kökeni

Bariyer terimi engelleme, set örme, barikat gibi anlamlara geliyor. En net tabir ise “Engel” demek. Fransızca kökenli “barrière” kelimesinden diğer dillere uyarlanarak geçmiştir. Türkçe tam karşılığı “Engel” demektir. “Çubuk, Engel, Barikat” gibi karşılıklar da kullanılır.

Otomatik Bariyer Sistemleri Genel Bakış

Otomatik bariyer sistemi, bir ülkeyi saldırganlardan korumak için kullanılabilecek askeri bir teknolojidir. Bariyer sistemi, düşman araçlarına ve piyadelere engel oluşturan kontrollü bir patlamadır. Otomatik bir bariyer oluşturmak için askeri uzmanlar sistemi talimatlara göre tasarlar ve kurar.

Otomatik bariyer sisteminin yapımı son derece karmaşık ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, yalnızca büyük ülkeler bu tür sistemleri oluşturacak teknolojiye sahiptir. Bariyer sistemi, otomatik bir savunma sistemidir. Otomatik bir bariyer oluşturmak için askeri uzmanlar sistemi talimatlara göre tasarlar ve kurar.

Bariyer Sistemlerinin Yapımı

Otomatik bariyer sisteminin yapımı son derece karmaşık ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, yalnızca büyük ülkeler bu tür sistemleri oluşturacak teknolojiye sahiptir. Örneğin, Rusya, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana çeşitli bariyerler geliştirdi ve inşa etti. Bariyer sistemlerinde deneyimi olan diğer ülkeler arasında Çin, Fransa ve Büyük Britanya bulunmaktadır.

Bariyer sistemleri, bir ülkeyi saldırganlardan veya bir şehir veya bölgedeki stratejik konumlardan korumak için kullanılabilir. Buna ek olarak, işgal altındaki topraklarda kullanılabilir – örneğin, ordu tarafından gerilla savaşçılarına veya onları işgalci ordunun kontrolünden kurtarmaya çalışan sivillere karşı. Bariyerler ayrıca, bariyer sisteminin yolu boyunca önceden belirlenmiş bir rotada seyahat eden zırhlı araçların dahil olduğu askeri tatbikatlar için de kullanılmaktadır.

Bariyerin patlama noktalarından geçişi sırasında hasar veya aksamalara yol açmamak için bu tatbikat sırasında araçta bulunanların araçlarının içinde kalmaları gerekmektedir. Otomatik savunma sistemi, engelin yolundan uzakta korunan bir alanda bir kontrolör tarafından komuta edildiğinde düşman araçlarını veya piyadelerini engellemek için patlayıcılar veya başka mekanizmalar kullanır.

Bu tür teçhizat, uluslararası çatışmaların en üst düzeyde olduğu II. Dünya Savaşı sırasında – çoğunlukla agresif toprak iddiaları ve petrol sahaları veya siyasi güçlerle rekabet eden ülkeler arasındaki toprak mülkiyeti gibi kaynaklar üzerindeki çatışmalar nedeniyle – geliştirildiğinden, büyük güçler bu teknolojileri yaratmak için büyük enerji harcadılar. sadece savunma amaçlı.

Bugün, bu büyük güçlerden bazıları, bu sistemler tarafından korunan stratejik konumlarına karşı sabotaj veya diğer düşmanca eylemler yoluyla ülkelerinin güvenliğini baltalamak isteyen potansiyel saldırganlara karşı savaş kurtarma planlarının bir parçası olarak eski otomatik savunma sistemlerini hala sürdürüyorlar.

Sivil Yaşam Alanında Otomatik Bariyer Sistemleri

Askeri alanın dışında da bariyerler kullanıyoruz. Özellikle otopark girişlerinde açılır – kapanır özellikte tasarlanan bariyer sistemleri yaygın olarak kullanılıyor. Bariyer konseptinde açılır – kapanır koruyucu dış kapılar, bahçe kapıları da bir nevi otomatik bariyer sistemi olarak değerlendirilebilir.

Ankara’da Yaygın Kullanılan Otomatik Bariyer Sistemleri

30 yıllık tecrübemiz neticesinde Ankara ilimizde en yaygın kullanılan otomatik bariyer sistemlerini listelemeye çalıştık.

  1. Seksiyonel Garaj Kapıları,
  2. Otomatik Açılır – Kapanır Bariyerler,
  3. Kollu Bariyer Sistemleri,
  4. Mantar Bariyer Sistemleri,
  5. Zincir Bariyer Sistemleri vb.

Yukarıda belirttiklerimizin dışında da farklı bariyer sistemleriyle karşılaşabilirsiniz. Ancak en yaygın Ankara’da kullanılan bariyer sistemleri bunlardır.

Ankara ili ve civarında site, apartman, işyeri, otel, fabrika vb. mekanların bahçe ve park girişlerine bariyer sistemi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bu kapsamda bizimle iletişim kurabilirsiniz.